Zarejestruj


automaty

dawid@automatyspawalnicze.pl
tel. 790 874 770

serwis@pneumaticon.pl
tel. 884 874 770

wps

Więcej informacji pod adresem
spawalnik@automatyspawalnicze.pl

symulacja stanowiska

Spawanie rurociągów i zbiorników

Duże elementy lub części maszyn, które wykonane są ze stali o ograniczonej spawalności wymagają stosowania wstępnego podgrzewania w celu zapobiegnięcia niezgodności spawalniczych. Sposób i temperatura podgrzewania (Tp) zależy od technologii spawania, gatunku stali, rodzaju złącz konstrukcyjnych oraz grubości materiału.

 

 

Stale skłonne do pęknięć zimnych tak zwanych wodorowych podgrzewa się do najniższych temperatur. Tego typu zabieg ma na celu usunięcie z elementu zawilgocenia, które doprowadza do złącza wodór, co w konsekwencji może prowadzić do wytrącania się martenzytu skłonnego do pęknięć i dlatego nazywane jest podgrzewaniem osuszającym. Podobną temperaturę podgrzewania stosuje się do stali skłonnych do podhartowania.

 

Jednym ze sposobów ograniczenia awaryjności złącza jest utrzymywanie na odpowiednim poziomie temperatury międzyściegowej.

 

Jedno z podstawowych założeni informuje, iż minimalna temperatura wstępnego podgrzewania powinna być równa temperaturze międzyściegowej, a jej odpowiednie utrzymanie gwarantuje brak odkształceń oraz pęknięć i łagodzenie naprężeń. Przekraczanie temperatury międzyściegowej powoduje zmiany w SWC, utratę plastyczności i skłonność do pęknięć.

 

Temperatura podgrzewania określona wzorem Seferiana (1)